Reportáž z Dimension Jumpu XVI (2011) a malé exkluzivní info o nové sérii Červeného trpaslíka

Pamatuji, jak jsem před lety četl s nadšením českou reportáž z Dimension Jumpu 2002, a nevěřil bych, že o 9 let později se vypravím na posvátnou cestu na Fušál na vlastní kůži…

KLIKNĚTE SEM, POKUD SE VÁM TENTO BLOG ZDÁ PODIVNÝ NEBO SE VÁM ŠPATNĚ ČTE!

Po celkem namáhavé cestě jsem konečně dorazil do Birminghamu a vydal se slepě na místo konání. Slepě ve smyslu, že DJ nemá tradici zveřejňování programu, takže až na místě se člověk dozví, co se vlastně bude dít. O programu jsem tedy měl jen mlhavou představu z pročítání diskuzí a reportáží z předchozích ročníků a doufal jsem, že při registraci na recepci se dozvím více. Čekalo mě ovšem překvapení a milé dámy z oficiálního fanklubu mi sdělily, že program stále nemají vytištěný a že brožurka by měla být k dispozici za hodinu (což byla, ale onen „program“ obsahoval spíše takové neurčité nastíněný, co se přibližně bude který den dít). Už z tohoto začátku jsem byl trochu zaskočen ve srovnání s Trpasliconem, neboť ačkoliv mi v Čechách nepřišel organizačně jako nějaký zázrak (ne že by byl nějak špatně zvládnutý, naopak, jen jsem se trochu zhýčkal na jednom ročníku Advíku, který byl organizačně/programově opravdu na výši), proti DJ je Trpaslicon profesionální akce maximálního formátu. Abych ale dokola nekritizoval, protože DJ byl ve výsledků parádní a nesmírně jsem si ho užil, shrnu toto srovnání DJ vs. Trpaslicon již v úvodu: Trpaslicon je větší, organizačně nesrovnatelně lépe zvládnutý, má několikanásobně bohatší program, nicméně pochopitelně strádá přítomnost britských herců a tvůrců Červeného trpaslíka.

Pátek: zahájení, kvíz, Hattie Hayridge a Andrew Ellard
Zhruba dvacet minut před zahájením v jednom z hotelových sálů už skupina tak nejméně 30 fandů nedočkavě podupávala před dveřmi – tuto dobu jsem využil k okukování cen v tombole a posléze jsem se dostal do hovoru s 2 Iry, Davem a Paudynem, kteří se DJ také jako já účastnili poprvé v životě (celkově zde byl stejný poměr „nováčků“ jako skoro na každém ročníku Trpasliconu). Irové byli účastí Čecha překvapeni, avšak věděli o tom, že Červený trpaslík má v Česku celkem silnou fanouškovskou základu – Dave mi sdělil, že viděl pár fotek z Trpasliconů a pak fotku chlapíka, který si vyrobil relaxační fólii… No, vidíte to, kdo by řekl, že pan Tro bude známý za hranicemi. Oproti některým předchozím ročníkům, alespoň co jsem pochopil z reportáží, nebyl letošní DJ stylizován do žádné epizody, takže organizátoři sfoukli zahájení pár výkřiky do mikrofonu.

Zahájení

Zahájení

Chvilku po zahájení vystoupila ze zákulisí Hattie Hayridge (Holly) a začala přednášet kvízové otázky – každý stůl v místnosti obdržel papír na odpovědi a náš tým ve složení mě, 2 zmíněných Irů, 2 Velšanek, 1 Američanky a 1 anglického páru se sice nedostal mezi 3 nejlepší soutěžní týmy, ale řekl bych, že jsme dali dohromady většinu odpovědí (přestože některé byly zákeřné, například vyjmenování 7 věcí z inventáře Duana Dibbleyho).

Po skončení kvízu a před jeho vyhodnocením proběhla besídka s Hattie. Nejvíce mě zaujalo její vypravování o stand-up turném, které podnikla po Británii – poměrně šokující byla historka z výstupu v zapadlém londýnském klubu Tunnel. Tento klub, již nefunkční, byl typické shromaždiště fanoušků Millwallu (pro představu fanouška Millwallu si pusťte scénku se skinheady z první epizody Black Books) a pravděpodobně velký pajzl, o čemž svědčilo i to, že cesta na záchodky vedla dozadu kolem pódia. Toho využil jeden přiopilý chlapík a při cestě ze záchodků nadzvedl Hattie sukni, načež mu ona samozřejmě vlepila facku. To místního gentlemana vybudilo a mrsknul jí do oka vejce. Hattie poměrně zbavená smyslů se chopila sklenice a už připravená mu ji rozbít o hlavu ji držela ve vzduchu. Do této situace nakonec zakročil druhý komik na pódiu a křiknul do davu, ať onoho chuligána vypískají, což pro millwallské nebyl problém a po chvíli jej i vyvedli z klubu. No, těžký to život.

Po Hattie vystoupil na pódium Andrew Ellard, místní trpaslíkovský guru, který má na svědomí výrobu většiny DVDček a natáčení bonusových materiálů, plus se kromě Červeného trpaslíka podílel i na IT Crowd. Jeho besídka byla kratší, ale poměrně zajímavá – na otázku, s jakou nejzvláštnější verzí Červeného trpaslíka se setkal, odpověděl, že s polskou, kde údajně celý dabing dělá jeden člověk. S Andrewem jsem se pak v průběhu večera bavil osobně a pochválil české distributory za jejich vstřícnost, poněvadž formu DVD Červeného trpaslíka prý nijak výrazně neměnili od originálů, zatímco například ve Francii si připravili úplně odlišné vydání.

Závěr večera pak v oficiálním programu vyplnilo karaoke, nicméně ve vedlejší místnosti si nějaká banda fandů zorganizovala

Hattie Hayridge

Hattie Hayridge

„beerpong“ (populární americká hra, v níž hráči střídavě o stůl házejí pingpongový míček a snaží se trefit do soupeřových kalíšků, obsah kalíšků asi každý dokáže odvodit z názvu a co se s nimi děje po zásahu také) s jägerbombami. Hlavní organizátor tohoto jägerpongu byl poměrně družný a všechny nově příchozí všem navzájem představil. Díky tomu jsem zjistil, že nejsem jediný zástupce z naší malé země, a potkal jsem jednu Češku, která přijela se svým anglickým manželem. A také jsem potkal ženskou kopii Hadatiho, avšak byla to dyslektička, takže prý ze Zeměplochy nezvládla dočíst ani nadpis na obalu jedné z knih.

Sobota: Robert Llewellyn, Chris Barrie, soutěž masek, přednáška o vizuálních efektech, aukce, Steven Wickham, show Johna Lenahana a Hattie, diskotéka s nečekanou účastí Craiga Charlese a Dannyho Johna-Julese
Začátek programu byl v 10 dopoledne, kdy organizátoři po krátkém oznámení promítli epizodu Kryton. Po ní se uskutečnila besídka s Robertem Llewellynem, která byla poněkud zvláštní, jelikož probíhala přes Skype. Ačkoliv to zní podivně a skrývá to velkou pravděpodobnost, že by se mohlo něco pokazit, šlo to hladce a Robert jako by tam skoro byl. Padlo spousta zajímavých otázek, včetně jedné od Chrise Barrieho, který se objevil ve dveřích. Robert se snažil držet jazyk za zuby kolem neoficiálních oznámení a jediná větší věc, která mu ulítla, byla spíš taková sebepropagace, že 4 roky psal sci-fi knížku, která by měla vyjít na konci roku (taky padla několikrát řeč o Carpoolu: http://www.llewtube.com/carpool.php).

Po této Skype besídce vyběhl na pódium kdo jiný než sám Chris Barrie. Sklidil veliké ovace a poměrně dost kuriózních dotazů: např. jedna slečna se ho zeptala, jakým způsobem by jako Arnold Rimmer použil prodlužovací vidličku, načež mu podala onu prodlužovací vidličku. Od některých dotazů se Chris snažil odbíhat a při jedné otázce začal tak nějak burcovat dav, kdo je na DJ poprvé a jestli je někdo odjinud než z Británie, k čemuž se tedy přihlásily dva hlasy patřící České republice. Na to Chris zareagoval slovy, že prý mu z Česka přichází velké množství dopisů, takže se omlouvá všem, na které nestihl odpovědet, neposlal autogram a tak. Po skončení besídky se Chris rozhodl vydražit svou trpaslíkovskou bundu, která mu prý roky visela netknutá ve skříni. Chris aukci dral kupředa a konečná částka se vyšplhala tuším na 270 liber.

Robert Llewellyn

Robert Llewellyn

Poté nastala polední pauza, respektive se dostali na řadu návštěvníci, kteří si připlatili za privátní posezení u kávy s herci, či za vytištění oficiální fotografii s nimi (před logem DJ). Během čekání byly zpřístupněny 3 hry pro „Red Dwarf olympiádu“: miniaturní golf, minikulečník a šipky. Poté začala autogramiáda s Chrisem, Hattie, Johny Lenahanem (mluvící toustovač), Mikem Tuckerem a Alanem Marshallem (část týmu vizuálních techniků). Ze zvědavosti jsem položil Hattie otázku, jestli by se nechtěla příští rok vypravit do Prahy na Trpaslicon: bez váhání mi odpověděla, že určitě ano, a dala mi svou privátní e-mailovou adresu. Zeptala se Chrise, který seděl vedle, jestli by se taky chtěl podívat do Prahy, a ten přikývl, že jo. Tak snad to vyjde.

Začátek večerního programu vyplnila soutěž masek moderovaná Mikem Tuckerem: objevil se tu Duane Dibbley (druhé místo), Eso Rimmer, dvě Katariny Bartikovské, Nirvana Crane, plechovka ležáku Leopard (první místo), Selby, Dibbley family (3. místo), šílený Rimmer s panem Filutou v nadživotní velikosti a mastička na dásně (díl Trosečníci). Jak je vidno, Britové se rádi převlékají i za neživé předměty. Ostatně Andrew Ellard zmínil, že na DJ 1993 mu uniklo první místo s jeho maskou Rimmera kvůli nadživotní masce mluvícího toustovače, jež i prý vystřelovala toust. Po maskách se rozjela dražba různých věcí pro sběratele: začalo to vítěznou maskou, pokračovalo se přes různé kostýmy a věci z natáčení seriálu až k jednomu z originálních draftů scénáře k jedné epizodě (tuším Psirény). Po ní měli technici krátkou přednášku o různých modelech z Červeného trpaslíka, doplněnou prvotními návrhy a proč se co na nich změnilo. Poměrně výživné a odnesl jsem si moudro, že i zkušený designer musí leckterý návrh překlesit nejméně dvacetkrát, než mu to vezmou.

Chris Barrie

Chris Barrie

Po nich nastoupil Steven Wickham, jenž hrál Listerovo gelfskou manželku z Polymorfa 2, na krátkou besídku – gumový kostým nebyl podle jeho slov v zimě dvakrát příjemný a gelštinu neimprovizoval, ale měl přesně danou ve scénáři a počet slabik Ach-chach byl hlídán režisérem. Potom se rozjela kouzelnická show Johnyho Lenahana, která mi připomnělo jedno vystoupení v Česko má talent, neboť celé to bylo založeno na někdy trapném kažení kouzel: „Grahame, vrať kartu, kterou sis vybral, zpátky do balíčku a zamíchej jej. Můžeš mi potvrdit, že je nemožné, abych našel tvou kartu?“ – „Ano.“ – „No, tak to nemá cenu,“ načež kouzelník zahodil balíček karet. Některé kousky byly stejně otravné jako neustálé nabízení toustů, takže není divu, že Johnyho pro tuto roli tehdy vybrali. Na konec show nastoupila Hattie se svým novým stand-up vystoupením, se kterým bude brzy obrážet Británii. Hattie byla opravdu vynikající a dohledat si nějaký záznam jejího stand-upu bych doporučil každému, komu sedí onen suchý humor, na který jsem zvyklí u Holly v Červeném trpaslíkovi. („Věděli jste, že do Whiskas se dříve přidávaly amfetaminy? A co potom taková ta reklama 10 z 10 koček doporučuje Whiskas… No, bodejť by ne, když nebyly dvakrát při smyslech.“)

Duane Dibbley - soutěž masek

Duane Dibbley - soutěž masek

Na závěr noci byla připravena diskotéka. Do tance se příliš lidé nehrnuli, o dvě hodiny později se ovšem v hotelu objevil Craig Charles, který převzal kontrolu nad mixážním pultem a začal hrát funky muziku, o níž vede rádiový pořad. Za chvíli na pódiu vykoukl i Danny John-Jules, který vše z dálky pozoroval. Po skončení diska se zbývající návštěvnici přesunuli do baru a z velké části na balkon, kam Craig Charles odešel na cigaretu. Dostalo se i Craigovo hru na hotelové piano, o němž jsem četl v reportážích z předchozího ročníku. Trochu jsem se zakecal o všemožných britských komediích s jednou z Katarin Bartikovských, o které jsem po chvíli zjistil, že se jedná o mladou sci-fi spisovatelku Ruth Wheeler, která na DJ přijela prodávat a podepisovat svou prvotinu All Aliens Like Burgers, jež by se měla podle propagačního letáku líbit všem, komu se líbil Červený trpaslík.

Neděle: Doug Naylor, info o nové sérii, Craig Charles a Danny John-Jules
Následující ráno byla největší událostí očekávané oznámení Douga Naylora. Jak pravděpodobně všichni tušili, Doug oznámil natáčení nové série pro televizi Dave. Zatím je projekt částečně v plenkách, jelikož třeba herci nemají podepsané smlouvy apod., takže příliš věcí neprozradil. Ve stručnosti (plus něco málo na Llewellynovo  blogu a pozdější oficiální potvrzení na reddwarf.co.uk):

Doug Naylor

Doug Naylor

 • Nová série nese název Series X, což je čistě rozhodnutí televize Dave, protože X „vypadá sexy nebo tak něco“.
 • Natáčení by mělo začít již tenhle rok (od listopadu do ledna) a nové díly by se měly vysílat v září/říjnu 2012.
 • Bude to 6 půlhodinových epizod.
 • Doug bude tlačit na televizi, aby se tentokrát nahrávaly před živým publikem.
 • Protože Doug má na svědomí „slabší“ série 7, 8 a nové díly Zpátky na Zem, je mezi některými fanoušky považován za takového kazisvěta. Podle jeho výkladu mi ale přišlo, že si je toho částečně vědom, zároveň na novou sérii budou čekat davy krvežíznivých novinářů, kteří ji budou chtít odepsat stylem „už to nemá šťávu, herci už jsou moc staří“ apod., takže říkal, že nové díly budou muset divákovu bránici nakopnout už od začátku, tzn. by bylo sebevražedné strávit prvních deset minut nového dílu vysvětlením, jak to navazuje na přes 12 let starou poslední sérii.
 • V jednom z draftů scénářů má prý rozepsanou jednu scénku s mluvícím toustovačem.
 • Lodní počítač by se měl vrátit – pravděpodobně to bude Hattie, jelikož Norman Lovett prý soustavně říká, že se nechce na Červeném trpaslíku podílet.
 • Někdo se zeptal, zdali bude zveřejněn scénář Red Dwarf filmu, když se z této idei tak nějak sešlo a místo něj se natočil speciál Back to Earth a teď se bude točit nová série. Doug na to odpověděl, že scénáře k nenatočeným filmům se zveřejňují v případech, kdy je natočení filmu totálně odepsáno, což se Red Dwarf filmu prý zatím netýká, navíc ten scénář už tak 30x přepisoval.

Doug také ukázal klip z komediálního seriálu Over to Bill, který připravoval, ale BBC jej zamítla. Chvíli po něm (jinak pauzy většinou vyplnilo promítání nějakých raritních záznamů Smegů z produkčních videokazet nebo třeba starého zapomenutého seriálu I, Lovett, kde Norman hraje samotářského vynálezce) se na pódium dostavily hvězdy předešlého večera, Craig Charles a Danny John-Jules. Svou besídku pojali poněkud svérázně a dokolečka se popichovali, mluvili o náhodných tématech a nedávali moc příležitostí pro dotazy – vypadalo to zhruba tak, že Craig zvolal: „Další dotaz!“ Na někoho ukázal a poté začal o něčem mluvit, takže dotyčný divák držel v ruce mikrofon nejméně deset minut, než mohl položit svůj dotaz. Na druhou stranu když už padla nějaká otázka, došlo kolikrát k neopakovatelným momentům, z nichž bych zmínil především tyto 3:

Craig Charles a Danny John-Jules

Craig Charles a Danny John-Jules

1. někdo zmínil, že na minulém DJ sehrál Craig falešný polibek s Chloë Annett a že tenhle ročník tu je přítomna jeho gelfská manželka, takže by mohli spolu sehrát znovu svatební polibek… což se stalo, 2. jeden podivný Američan z Kalifornie chodil na DJ v jehlách, což měla být údajně pocta k Rocky Horror Show, a Craig s Dannym si z něj utahovali, vyvolali ho na pódium a zkoušeli si jeho jehly… Nakonec v návaznosti na odpověď k dotazu, která scéna, již musel Danny jako Kocour sehrát, byla pro něj nejtrapnější, byl Danny vyhecován, aby se oblékl do kostýmu zdravotní sestřičky a půjčil si Američanovy jehly, 3. někdo požádal o zarapování toho krátkého rapu z dílu Pozpátku, což Danny s Craigem s přehledem vystřihli.

Na tento výstup navázal stejný program jako v sobotu, tedy aukce, privátní posezení u kávy, fotografování a autogramiáda. Během toho byla ještě vyhlášena tombola a pak už jen zbývalo zakončení. Tak co více k tomu dodat… jeden z nejlepších víkendů mého života, ačkoliv samotné setkání, leč oficiální, je organizačně hůře zvládnuté (ještě podotýkám, že podle slov organizátorů byl tenhle ročník DJ nejvíce zorganizovaný, že na předešlých byly běžné 2-3 hodinové zpoždění apod.) a programově chudší než český neoficiální Trpaslicon.

Tady jsou všechny mé fotky (omlouvám se za kvalitu některých z nich): https://picasaweb.google.com/102604524089774844957/DimensionJumpXVI2011#

Postupně sem budu přidávat odkazy na ostatní fotky a videa, které objevím:

(ke všem galeriím na FB to bohužel vypadá, že musí být zřízen účet)
https://www.facebook.com/album.php?id=100001905453121&aid=20269

https://www.facebook.com/album.php?fbid=10150154100332301&id=666772300&aid=288266

https://www.facebook.com/album.php?fbid=10150155986714324&id=852599323&aid=307943

https://www.facebook.com/album.php?fbid=1946233144851&id=1513211888&aid=115479

https://www.facebook.com/album.php?fbid=10150149562953790&id=270631053789&aid=291281

https://www.facebook.com/album.php?id=592380943&aid=350288

https://www.facebook.com/album.php?aid=350421&id=592380943

http://s1218.photobucket.com/albums/dd405/MrDavieL/

http://www.markandninahfm.co.uk/#/dimension-jump-xvi/4550476844

Doug Naylor, oficiální oznámení natáčení Series X: http://www.youtube.com/watch?v=2eFI0XTws2A

Craig Charles & Danny John-Jules (Craig si vypůjčil elektrický vozíček od jednoho návštěvníka): http://www.youtube.com/watch?v=wrYNZUEyq_o

http://www.youtube.com/watch?v=7–NoMMZoDU

http://www.youtube.com/watch?v=E2Yb14ymrRY

Craig Charles & Danny John-Jules (Američan v jehlách): http://www.youtube.com/watch?v=0lYADRGsHk8

Craig Charles & Danny John-Jules (pan a paní Listerovi): http://www.youtube.com/watch?v=Uem5YI-V3KY

Craig Charles & Danny John-Jules (Danny jako sexy zdravotní sestřička): http://www.youtube.com/watch?v=j6Bu2_rl7XE

Chris Barrie 1: http://www.youtube.com/watch?v=FYNwjfiKNVc

Chris Barrie 2: http://www.youtube.com/watch?v=YYTHqIDQsoo

Různá videa: http://www.youtube.com/user/SpaceCorpsDirectives

 

Komentářů: 4 k “Reportáž z Dimension Jumpu XVI (2011) a malé exkluzivní info o nové sérii Červeného trpaslíka”

 1. Duben 11 2011 4:24 pm, Jarka řekl...

  Teda vážně ti závidím, že si tam mohl být. To muselo být něco. Moc děkuju za tuhle skvělou reportáž 😉

 2. Duben 11 2011 4:24 pm, Tomáš T. řekl...

  Naprosto chápu, před lety jsem také ostatně s otevřenými ústy hltal tuto reportáž z roku 2002: http://cervenytrpaslik.cz/index.php?id=srazy&mnu=0&sraz=DJ2002

  Není zač. Kvůli svému přirozeného altruizmu jsem oslovil i další herce, jestli by měli zájem přijet příští rok do Prahy (odpověděl mi zatím Danny, že jo), aby měli čeští fandové také možnost přijít k podobnému zážitku, aniž by se museli stěhovat do Velké Británie nebo se vypravit na nákladnou cestu tam. Je to velká výzva nesoucí spoustu úskalí a překážek pro organizátory Trpasliconu, ale myslím, že by to za to stálo, ať už v rámci jejich festivalu nebo jako samostatnou událost mimo něj, kdyby tohoto využili a nadělili si příští rok besídku s původním obsazením k příležitosti 10. ročníku. Bylo by to pro ně obrovitánské sousto, jelikož vše připravují ve volném čase a není to dvakrát oficiální. Takže jim přejme hektolitry viru štěstí, pokud se do toho pustí.

 3. Duben 11 2011 4:24 pm, Salem řekl...

  první odstavec mi přípoměl jedu knížku od Rob Granta a to Neschopnost

 4. Duben 11 2011 4:24 pm, Madison Vazquez řekl...

  Just to let you know that I got a book mark to your blog from search engine result advert whiz Themelis Cuiper #:-), you must be doing an exceptional job as he is pointing towards you!

Přidat komentář